*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Karlův most II

Vydáno dne 06.07.2010

Seminární práce z latiny zadaná na soběslavském gymnáziu v roce 2009/2010 nás tentokrát znovu zavede na Karlův most.

Latina circa nos - Karlův most II

Nikol Neubauerová - gymnázium Soběslav - 2.A

 

Množství soch na Karlově mostě dává každému možnost přečíst si zajímavé latinské nápisy. Jedním z nich je i tento, který vám nyní představíme.

Pons Carolis II

 

Podívejme se nejprve na přepis nápisu, který naleznete na Karlově mostě pod sochou sv. Václava. Na začátku je formule Ora pro nobis, kterou ale naše fotografie nezachycuje.

In memoriam festivitatis
primae lustri quinti post
fundationem instituti coecorum
adultorum in Bohemia celebratae
Pragae IV. in Octob. MDCCCLVII.

Z data na nápisu i z obsahu vidíme, že se nejedná o středověký text, ale o téměř novodobý nápis připomínající slavnou událost.  Na první pohled zaujme slovíčko lustrum - pětiletí, další slovíčka: féstívitás, -átis, f. - slavnost, fundátió ve slovníku nenajdete, význam je ale jasný - založení, coecus - slepý, adultus - dospělý. Překlad najdete pod žárovičkou.

 Články ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Latina kolem nás - Karlův most II 3 4544 Od vojtin poslední příspěvek
před 7 lety