*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kamenný most v Písku

Vydáno dne 16.08.2011

Přes velmi nevlídné počasí jsem si prohlídku Kamenného mostu v Písku opravdu užívala. Kromě nádherné sochařské výzdoby jsem se podívala i na několik nápisů. Přečtěte si ten latinský s námi.

Latina kolem nás - Kamenný most v Písku

sv. Anna
Kamenný most v Písku, ke kterému z každé části města vedou informační cedule, nelze přehlédnout. Je nejstarším dochovaným mostem u nás. Byl postaven za vlády Přemysla Otakara II. Velké povodně z roku 2002 most sice poškodily, ale nezničily a repliky soch tak můžeme obdivovat i nyní. Každá socha je vybavena svým nápisem. Některé jsou nečitelné, jiné psány česky. Našli jsme ale jeden latinský, je umístěn pod sochou sv. Anny Samotřetí.

Aby se Vám nápis lépe četl, prohlédněme si jej zblízka.

ora pro nobis
Nápis přepíšeme takto:
S
ANNA
ORA PRO
NOBIS
1770

Překlad není těžký jistě pro nikoho z Vás. Řešení najdete pod žárovičkou.  Články ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář