*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kutná Hora I

Vydáno dne 18.07.2014

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.

Kutná Hora je bezesporu velmi krásné město. Přesněji tedy jeho vnitřní část, památková zóna. Měla jsem možnost nahlédnout i mimo památkovou zónu a nabyla jsem dojmu, že v Kutné Hoře se nežije příliš blahobytně. V památkové zóně to ale neplatí. Všude jsou tisíce turistů, na každém rohu kavárny, restaurace a především – památky. Neodpustím si rýpnout – všechna stravovací zařízení jsou kuřácká. To je strašně nevkusné a zkazilo mi to celkový jinak velmi příjemný pocit, který jsem uvnitř památkové zóny měla.

Pro vás jsem nafotila dvě desítky latinských nápisů. Pojďme se podívat na první z nich. Jedná se o nápis, který říká, kterému světci je zasvěcen kostel, na jehož průčelí je nápis vyveden:

 kostel sv. Jana Nepomuckého


Nápis jste určitě přečetli bez obtíží: SANCTO JOANNI NEPOMVCENO MARTYRI.
Všechna slova jsou v jednom stejném pádu, odpovídají na otázku, komu je chrám zasvěcen. Pod žárovičkou najdete pro kontrolu správnou odpověď. TTT

substantivum martyr, martyris, m znamená mučedník
teď již jistě víte, komu je kostel zasvěcen TTTČlánky ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Copyright info:

fotografie zhotovila Lenka Jedličková

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář