*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kutná hora II

Vydáno dne 01.08.2014

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny.

Morový sloup v Kutné Hoře vytvořil jezuitský sochař František Baugut a byl zhotoven 1714–1716. Najdete ho nedaleko Palackého náměstí. Připomíná morovou epidemii z roku 1713.


morový sloup 1

Přepíšeme si nápis:
contra VIrVs
In braChIo
potentIaM
ostenDIt
Poskládejte si chronogram, řešení pod žárovičkou. TTT

V nápise samotném pak objevíme slovo virus, -í, n. – znamená jed, přeneseně také nemoc, neduh, prostě virus :-) Dále slovo brachium, -íí, n., které znamená paže, a pak už jen sílu a ukazovat, dávat najevo. Contra se pojí s akuzativem, ale neutra mají tvar v akuzativu stejný jako v nominativu. Už víte, co se v nápisu píše? TTTČlánky ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Copyright info:

fotografii nafotila Lenka Jedličková, 2014

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář