*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kutná Hora III

Vydáno dne 02.08.2014

Pokud si v Kutné Hoře chcete prohlédnout chrám svaté Barbory, musíte k němu přijít po cestě lemované sousošími. Na jednotlivých sochách jsou pak donátorské nápisy. Podívejme se na jeden z nich.

Přístupová cesta k chrámu sv. Barbory je vskutku úchvatná. Po pravé straně rozsáhlá budova jezuitské koleje, po levé straně překrásný výhled na protilehlé lesy a před vámi majestátný chrám sv. Barbory. Levá strana je navíc lemovaná sousošími svatých, kolem každého sousoší jsou pak latinské nápisy, obvykle nejméně 4.

.<>

Na tomto snímku máte chrám sv. Barbory za zády. I tak je pohled úžasný.

Na tomto snímku máte chrám sv. Barbory za zády. I tak je pohled úžasný.


Podívejme se spolu na jeden z nápisů.

.<> nápis o svatém Floriánu

Poskládejte si všechny části chronogramu. Letopočet pro kontrolu najdete pod žárovičkou. TTT
Nápis pak můžeme přepsat takto:
GLORIOSO
MARTYRI
DIVO
FLORIANO
CONTRA IGNES
POTENTI
PATRONO

Opět se jedná o nápis někomu věnovaný, proto jsou všechna slova (vyjma spojení s předložkou) ve stejném pádě, komu čemu – ve 3. pádě, ovšem různé deklinace, proto různé koncovky. Kontrolní překlad pod žárovičkou. TTTČlánky ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Copyright info:

fotografii zhotovila Lenka Jedličková, 2014

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář