*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás: Tachov I

Vydáno dne 05.08.2014

Tachov leží nedaleko bavorské hranice a vlastně je to město tiché, nenápadné a málo zalidněné. Ale najdeme zde překrásné pozůstatky opevňovacího systému – tachovské hradby, rozlehlé náměstí založené Přemyslem Otakarem II., pozůstatek původního hradu z 12. století, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Václava, který se stal místem posledního odpočinku hraběnky Windischgrätzové, a nyní nově rekonstruovaný zbytek klášterního objektu, ve kterém se buduje víceúčelová odpočinková zahrada pro celou rodinu, která se stává součástí již existujícího muzea v objektu. Kolem dokola jsou pak krásné parky a pozůstatky arboret. Je to tedy město jako stvořené pro odpočinkovou letní dovolenou.

V 17. století vznikl jako součást františkánského klášterního objektu kostel sv. Máří Magdaleny a sv. Alžběty. Historii budovy si můžete přečíst zde: historie kostela. Na průčelí budovy si přečteme jednoduchý nápis, který ale skrývá pokročilejší gramatiku :-).


.<> Tachov

Nápis jste přečetli jednoduše Soli Deo. Obě slova jsou ve stejném pádě. Zájmeno solus se totiž skloňuje podle vzoru unus, tj. sólus, sólíus, sólí, sólum a sólóTTTČlánky ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Copyright info:

fotografii zhotovila Lenka Jedličková

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář