*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás: Pražský hrad I

Vydáno dne 09.07.2015

1. 7. – 5. 7. 2015 probíhala v Praze tradiční Letní škola historie. Trávili jsme v budově filozofické fakulty hodiny poslechem zajímavých přednášek, ale také jsme se účastnili poučných výprav po výzamných pražských památkách. Nelenila jsem a nafotila jsem pro vás řadu jednodušších i složitějších nápisů. Začněme na Pražském hradě, který byl zrovna v rekonstrukci.

Pražský hrad I
sv. Pavel na Pražském hradě

Nápis, který najdeme na druhém nádvoří Pražského hradu, je zřetelně čitelný a jeho rozluštění tak nečiní žádné potíže. Ve dvou výklencích jsou zde umístěny sochy sv. Pavla a sv. Petra. Na podstavci soch jsou také chronogramy, ale ty nejsou na naší fotografii zřetelné. Nápis na soše sv. Petra jsme již v našem souboru uvedli, nyní se podívejme na sochu sv. Pavla. Text odkazuje k listům apoštola Pavla Korintským, konkrétně k listu 15. Kromě jiného se v něm píše: Gratia Dei sum id quod sum et oratia eius in me vacua non fuit a text pokračuje sed abundantius illis omnibus laboravi non ego autem sed gratia Dei mecum.
Přeložit první část je snadné: Díky Bohu (obvykleji z boží milosti) jsem to, co jsem.
Podívejme se na jednotlivá slova další části:
oratia bychom přeložili jako milost (boží), základ slova řeč (slovo) je tu zřetelné, fuit je perfektum – byla, tady nebyla TTT
Pokračování textu z Listu Korintským pak přináší zajímavé tvary:
abundantius – tedy druhý stupeň, plnější, více plný
illis ablativ srovnávací illis omnibis nad všechny ostatní
laboravi – perfektum – jsem pracoval
Překlad pod žárovičkou TTTČlánky ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Copyright info:

Fotografii zhotovila 7/2015 Lenka Jedličková

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář