*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Vítejte na webu pro studenty latiny

Komentáře k článku: Vítejte na webu pro studenty latiny

Díky

Dobrý den,
Musím se přiznat že na mapě webu jsem články ze sekce Latina už dlouho netrpělivě očekávala :-D
Moc za ně děkuji, myslím že s ní budu v prvních semestrech hodně válčit. :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Wěrka vložený před 9 lety

Díky

Dobrý den,
Musím se přiznat že na mapě webu jsem články ze sekce Latina už dlouho netrpělivě očekávala :-D
Moc za ně děkuji, myslím že s ní budu v prvních semestrech hodně válčit. :-(

Re: Díky

věřím, že válčit nebudete, ještě prosím dejte vědět, o jakou latinu byste měla větší zájem, zda o zdravotnickou či klasickou – historickou, abych věděla, na co se zaměřit nejdřív …

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Jedličková vložený před 9 lety

Re: Díky

věřím, že válčit nebudete, ještě prosím dejte vědět, o jakou latinu byste měla větší zájem, zda o zdravotnickou či klasickou – historickou, abych věděla, na co se zaměřit nejdřív …

Re: Re: Díky

No, pokud bych si teda mohla trochu vybrat, tak bych preferovala tu historickou, ale pochopitelně hlavně zaměření na vysvětlování gramatiky. Moje znalosti končí někde u konjunktivů, préterit atd., takže nic moc :)

uplatnění latiny

Dobrý den bobčo,
mohla byste prosím zkusit stručně (klidně i nestručně :-) ) zmínit, k čemu je dobré učit se právě latinu? Jako člověka „od počítačů“, který se logicky zaměřuje hlavně na angličtinu, mě napadá snad „jen“ lékařství, a jak jsem pochopil z příspěvků výše, zřejmě i historie.
(Toto není rýpavý dotaz – opravdu bych rád věděl, co by mě tak mohlo motivovat seznámit se trochu důkladněji s latinou.)
Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Random vložený před 9 lety

uplatnění latiny

Dobrý den bobčo,
mohla byste prosím zkusit stručně (klidně i nestručně :-) ) zmínit, k čemu je dobré učit se právě latinu? Jako člověka „od počítačů“, který se logicky zaměřuje hlavně na angličtinu, mě napadá snad „jen“ lékařství, a jak jsem pochopil z příspěvků výše, zřejmě i historie.
(Toto není rýpavý dotaz – opravdu bych rád věděl, co by mě tak mohlo motivovat seznámit se trochu důkladněji s latinou.)
Díky.

Re: uplatnění latiny

Poku mohu mluvit za sebe, tak se s tímto dotazem setkávám velmi často, nebudete tomu věřit, ale dokonce dnes se mě ptal kamarád „K čemu ti vlastně ta latina je, prosimtě?“ Latina se sice aktivně už neužívá, nicméně se s ní setkáváme velmi často. Nejenom v českém jazyce (manuální, legislativa, prokuratura, animace a vůbec většina slov na -ce, -se, -ze), ale i v angličtině (violator, secret) nebo němčině (manifestieren, Theater) a hlavně románských jazycích, jako je španělština, portugalština, rétorománština, rumunština a pak italština, která si z latiny převzala nejvíce, se vyskytují shodná či podobná slova. Takže kromě lékařství můžete latinu využít v historii jakéhokoliv druhu, pochopitelně i učitelství (latina se stále na některých školách vyučuje), potom ale i v oblasti filologie – studia jazyků. Sám nalézám v latinském jazyku zlatý důl, když si nemohu vybavit nějaké to slovíčko, ve španělštině je to třeba často podobné. V právu (mnoho výroků, např „status quo“) je zapotřebí nějaká ta latina nebo i ve filozofii (nejenom antická, latinu užívali i myslitelé o stovky let později).

uplatnění latiny

Dobrý den bobčo,
Díky.

Také se mě většina známých ptá, proč se učím latinu, k čemu mi to vlastně bude. Ale vzhledem k tomu že studuji klasickou archeologii, a baví mě vše okolo antiky a starověku, tak je pro mě latina jazykem, který byl ve své době tím, čím je pro nás nyní angličtiina.

Ale jakožto člověka od počítačů – opravdu nevím co by vás mohlo motivovat :)

uplatnění latiny

Dobrý den bobčo,
Díky.

přiznám se, že když jsem poprvé viděla latinu (mimochodem moji první učebnici latiny mi nadělil můj přítel jako dárek), byla jsem fascinovaná tím neuvěřitelně propracovaným systémem. K čemu mi pak latina je, jsem si uvědomovala spíš postupně. Mám sice cizí jazyky ráda, ale jinak jsem trochu lenoch. Díky latině jsem v pohodě zvládla francouzštinu, šidím díky ní vlastně i angličtinu, lépe jsem zvládla českou gramatiku a navíc jsem pochopila, že když zvládnu latinu, naučím se každý jiný indoevropský jazyk. A co teprve když jsem na fakultě objevila starořečtinu! Tyhle dva jazyky se objevují úplně v každém indoevropském jazyce, který znám. Můj syn se taky pomalu stává internetovým šílencem. Věřím ale, že u latiny vydrží, protože mu přinejmenším pomůže k sebekázni a k systematičnosti. Každému, kdo se s latinou seznámí, můžu garantovat, že její znalost mu dopomůže k lepšímu pochopení ostatních evropských jazyků. A kdo chce studovat románské jazyky, měl by latinou začít a pak až se vrhnout na francouzštinu, italštinu či španělštinu. Takže nevím, vám můžu maximálně slíbit, že udělám všechno proto, abyste se na tomhle webu nenudil. :-)

přiznám se, že když jsem poprvé viděla latinu (mimochodem moji první učebnici latiny mi nadělil můj přítel jako dárek), byla jsem fascinovaná tím neuvěřitelně propracovaným systémem. K čemu mi pak latina je, jsem si uvědomovala spíš postupně. Mám sice cizí jazyky ráda, ale jinak jsem trochu lenoch. Díky latině jsem v pohodě zvládla francouzštinu, šidím díky ní vlastně i angličtinu, lépe jsem zvládla českou gramatiku a navíc jsem pochopila, že když zvládnu latinu, naučím se každý jiný indoevropský jazyk. A co teprve když jsem na fakultě objevila starořečtinu! Tyhle dva jazyky se objevují úplně v každém indoevropském jazyce, který znám. Můj syn se taky pomalu stává internetovým šílencem. Věřím ale, že u latiny vydrží, protože mu přinejmenším pomůže k sebekázni a k systematičnosti. Každému, kdo se s latinou seznámí, můžu garantovat, že její znalost mu dopomůže k lepšímu pochopení ostatních evropských jazyků. A kdo chce studovat románské jazyky, měl by latinou začít a pak až se vrhnout na francouzštinu, italštinu či španělštinu. Takže nevím, vám můžu maximálně slíbit, že udělám všechno proto, abyste se na tomhle webu nenudil. :-)

Re: Re: uplatnění latiny

Díky všem za náměty k motivaci.
Docela mě láká (už mám koupené nějaké učebnice) zmiňovaná francouzština, tak zkusím napřed alespoň základy latiny :-).

Dobrý den, když jste zmínila tu starořečtinu … nechtěla byste rozjet další odnož HFE – starořečtinu ? Já osobně bych o ní měla obrovský zájem.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Wěrka vložený před 9 lety

Dobrý den, když jste zmínila tu starořečtinu … nechtěla byste rozjet další odnož HFE – starořečtinu ? Já osobně bych o ní měla obrovský zájem.

Re: Re: Re: uplatnění latiny

tak to vás bohužel zklamu, snažila jsem se přemluvit jediného člověka v okruhu 200 km, mladšího 70 let, kterého znám a o kterém vím, že válí starořečtinu, jako by to byla jeho druhá mateřština, ale neuspěla jsem, dokonce musím konstatovat, že mě odpálkoval dost tvrdě :-((, takže bohužel, jestli vás to ale potěší, tak starořečtinu, až na výslovnost, orientačně v klidu nastudujete i sama z dostupné učebnice, prohrabu na půdě krabice a dám vědět, jak se to jmenuje, upozorňuju ale, že řečtina taky skloňuje a časuje…

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví genitiv singuláru

Zdravím.
U třetí věty je u možnosti scapulae uvedeno, že se může jednat o genitiv singuláru (koncovka -ae), nicméně u možnosti scapulárum je přímo uvedeno, že koncovka -árum znamená genitiv singuláru. Mám to chápat tak, že gen. sg. lze vyjádřit jak koncovkou -ae, tak i -árum?
(Jak z mých výše uvedených příspěvků plyne, o latině nevím vůbec nic.)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od genitiv singuláru vložený před 9 lety

Zdravím.
U třetí věty je u možnosti scapulae uvedeno, že se může jednat o genitiv singuláru (koncovka -ae), nicméně u možnosti scapulárum je přímo uvedeno, že koncovka -árum znamená genitiv singuláru. Mám to chápat tak, že gen. sg. lze vyjádřit jak koncovkou -ae, tak i -árum?

Re:

1. deklinace má koncovku -ae pro genitiv singuláru, dativ singuláru a nominativ plurálu, koncovká -árum se vyskytuje pouze v genitivu plurálu, je to tedy opačné číslo např. féminae – féminárum bez ženy, bez žen. Mrkněte na výklad 1. deklinace.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od genitiv singuláru vložený před 9 lety

Zdravím.

Re:

Zapomněl jsem se před odesláním dotazu přihlásit. To jsem se ptal já. :-)

Re:

1. deklinace má koncovku -ae pro genitiv singuláru, dativ singuláru a nominativ plurálu, koncovká -árum se vyskytuje pouze v genitivu plurálu, je to tedy opačné číslo např. féminae – féminárum bez ženy, bez žen. Mrkněte na výklad 1. deklinace.

Re: Re:

Aha, díky za rychlou odpověď. (V tom případě je chybka u vysvětlení k scapulárum, kde by namísto „Koncovka -árum je genitiv sg.“ mělo zřejmě být „… genitiv pl.“.)
Díky za nasměrování. Nějak jsem se nezorientoval, kde vlastně jako úplný začátečník začít (objevovat krásu latiny :-) ).

Re: Re: Re:

aha, už jsem to pochopila a opravila, děkuju. Lenka

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za obsah příspěvků v diskuzním fóru.