*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Probíhá testovací provoz nového systému. Zobrazit více informací.

Latinská výslovnost

Komentáře k článku: Latinská výslovnost

Dotaz

Dobrý den, paní Jedličková,
mám dotaz ohledně výslovnosti u slova iústitia. Zajímalo by mě, jestli se zde vyslovuje [-tí-], jak jste napsala a jedná se o nějakou výjimku oproti tomu, co jste napsáno výše, nebo jestli se jedná pouze o překlep a má zde být výslovnost [-tý-]. Děkuji Vám předem za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Weir vložený před 9 lety

Dotaz

Dobrý den, paní Jedličková,
mám dotaz ohledně výslovnosti u slova iústitia. Zajímalo by mě, jestli se zde vyslovuje [-tí-], jak jste napsala a jedná se o nějakou výjimku oproti tomu, co jste napsáno výše, nebo jestli se jedná pouze o překlep a má zde být výslovnost [-tý-]. Děkuji Vám předem za odpověď.

Re: Dotaz

už jsem to opravila, díky

Dobrý den, jsem naprostý začátečník a tak nevím kde bych měl začít. Protože mi tady chybí nějaká mapa webu nebo vůbec navigace, je docela těžké se v tom vyznat. Máte tady nějaký článek určený pro naprosté začátečníky, čím by měli začít apod? Díky za odpověď

Re:

Teoreticky by se dalo začít odkudkoliv, ale v praxi už je to těžší. Rozhodně bych začal výslovností. A pak? čísla začínají jedničkou, takže třeba 1. deklinace + 1. konjugace a následně pokračovat druhou, třetí, atd. do toho pak přidat přídavná jména, a opět, nejdříve 1+2. deklinace a pak třetí a příslovce, aly ty nejsou nijak obtížné. ( u těch sloves…čím se všude začíná? tím nejpoužívanějším – přítomný čas) Tohle je ale stručné, myslím, že lepší nasměrování dostanete od profesionálky, jakou je paní Jedličková :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vondruška vložený před 9 lety

Re:

Teoreticky by se dalo začít odkudkoliv, ale v praxi už je to těžší. Rozhodně bych začal výslovností. A pak? čísla začínají jedničkou, takže třeba 1. deklinace + 1. konjugace a následně pokračovat druhou, třetí, atd. do toho pak přidat přídavná jména, a opět, nejdříve 1+2. deklinace a pak třetí a příslovce, aly ty nejsou nijak obtížné. ( u těch sloves…čím se všude začíná? tím nejpoužívanějším – přítomný čas) Tohle je ale stručné, myslím, že lepší nasměrování dostanete od profesionálky, jakou je paní Jedličková :)

Re: Re:

v podstatě není, co dodat. Jednotlivé rubriky brzy přibudou,pak se budete lépe orientovat. Prozatím začněte vysvětlením 1. deklinace, 1. konjugace, sloveso esse, to je naprostý začátek, než se propracujete přes cvičení, která se k těmto výkladům váží, přibudou další výklady a pak už to určitě zvládnete. Není problém napsat, poradím. Tak držím palce.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Jedličková vložený před 9 lety

v podstatě není, co dodat. Jednotlivé rubriky brzy přibudou,pak se budete lépe orientovat. Prozatím začněte vysvětlením 1. deklinace, 1. konjugace, sloveso esse, to je naprostý začátek, než se propracujete přes cvičení, která se k těmto výkladům váží, přibudou další výklady a pak už to určitě zvládnete. Není problém napsat, poradím. Tak držím palce.

Re: Re: Re:

Díky moc, zítra se do toho pustím. Ještě se chci zeptat, máte nějakou zkušenost s učebnicí pro samouky?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Thelvyn vložený před 9 lety

Re: Re: Re:

Díky moc, zítra se do toho pustím. Ještě se chci zeptat, máte nějakou zkušenost s učebnicí pro samouky?

Re: Re: Re: Re:

neznám žádnou učebnici Latina pro samouky, ale sama jsem latinu na střední nikdy neměla, a pomocí stařičké učebnice Špaňár-Kettnar jsem se vpohodě dostala na vysokou. Chtěla bych o těch učebnicích napsat malý článek, možná máte v ruce Latinu I a II od Pecha, ta je velmi komplexní, jako začátečníka by mě asi trochu děsila, najdete v ní ale všechno, a protože je momentálně nejrozšířenější učebnicí u nás, tak budu postup výkladu kopírovat, aby to studentům umožnilo soustavně procvičovat. Jako úplnému samouku bych ale možná doporučila toho Špaňára, určitě se dá někde půjčit nebo koupit v antikvariátu.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Mars

Prosím správná výslovnost slůvka nec ( a ješte) je „nek“ ?

Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae.

Díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Mars vložený před 9 lety

Prosím správná výslovnost slůvka nec ( a ješte) je „nek“ ?

Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae.

Díky

Re:

ano, [regesta dyplomatyka nek non epistolária bohemié et moravié]

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Jedličková vložený před 9 lety

Re:

ano, [regesta dyplomatyka nek non epistolária bohemié et moravié]

haha, napsala jsem tam hranaté závorky a ono se to nezobrazilo, ach ty počítače, takže výslovnost je: regesta dyplomatyka nek non epistolária bohemié et moravié

ikona neznámého pohlaví Mars

Děkuji za pomoc a jak se říká, podej čertu prst, dovolím si ještě jednou požádat o pomoc.

U názvu edice „Libri erectionum archidiocesis pragensis saeculo XIV. et XV.“ řeším správný tvar číslovek – tedy má být saeculo „decimi quarti et decimi quinti“ nebo „decimo quarto et decimo quinto“.

Díky

ikona neznámého pohlaví freeman

Překlad

Dobrý den..Pomohl by mi prosím někdo přeložit pár slov do Latiny?Jedná se o toto
Buď sám sebou popř. Vždy buď sám sebou
Moc děkuji a Ahoj

Re:

číslovky mají v latině funkci přídavných jmen, takže bych volila tu druhou variantu

ikona neznámého pohlaví zleos

Díky

Chci poděkovat za článek o pravidlech výslovnosti.
Díky :-)

ikona neznámého pohlaví Kýta

etiam

Dobrý den.Prosím jak se správně vyslovuje slovíčko etiam. Děkuji

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za obsah příspěvků v diskuzním fóru.

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno