Latina kolem nás - Třebíč

Vydáno dne 03.01.2012

Na podzim jsem v Třebíči strávila báječné pracovní odpoledne. Plánovanou součástí byla i návštěva významné architektonické památky – baziliky Panny Marie a sv. Prokopa.Latina kolem nás - Třebíč

Otázku - ta Třebíč, nebo ten Třebíč? - necháme češtinářům, my historici se dnes podíváme na úchvatnou architektonickou památku, ojedinělou stavbu na našem území, a totiž románsko-gotickou baziliku Panny Marie a sv. Prokopa.

Třebíč
No není to nádhera? Neuvěřitelné spojení dvou slohů činí z této budovy vyhledávaný cíl turistů. Třebíč se navíc může pochlubit židovským městem a dalšími památkami - např. renesančními budovami na náměstí. Vraťme se k bazilice. Při vstupu do celého komplexu budov projde návštěvník kolem portálu s jednoduchým latinským nápisem: 

Třebíč - portál
Pro ty, co hůře vidí, ještě detail nápisu:
Třebíč - detail
Datace je tentokrát na nápisu zřetelná - MDCCCLXII - překlad pod žárovičkou. Překlad také nebude těžký. Snad jen tvar longaeva - zajímavé slovo, které v sobě už od pohledu spojuje dvě slova - longus a aevum - tedy dlouhý a věk. Znamená kromě jiného letitý, nám by se sem významově hodilo - dlouhá léta trvající... Překlad si můžete zkontrolovat pod žárovičkou.

Přepis bublinkové nápovědy: