Via latina I/I - kontrolní překlad

Vydáno dne 07.07.2023

Kontrolní překlad textu první části první kapitoly učebnice Via LatinaCapitulum primum I – první kapitola část I

Tady je TTT *1Larencia Tady je Larencie. Larencie je žena. Larencie bydlí v Itálii. Tato žena je Italka. Itálie je v Evropě. V Evropě jsou také Hispánie, Gallie, Řecko, Británie, Germánie… Itálie je velká. Hispánie je také velká. Itálie, Hispánie, Gallie, Řecko, Británie, Germánie jsou velké. V Itálii jsou lesy. V lese je TTT *2mnoho růží. Jsou růže v lese krásné? Ano, jsou krásné. Jsou růže velké? Ony nejsou velké, jsou malé.

V Evropě je TTT *3mnoho měst. Alba Longa je v Itálii: Alba Longa je italské město. To je krásné město. Je Alba Longa malé město? To TTT *4 není malé, ale velké je.

V Itálii jsou velká města. Je v Itálii málo měst? Není jich TTT *5 málo, ale mnoho. Jsou také krásná. Larencie nebydlí ve městě. Ani v lese nebydlí, ale na venkově. Larencie bydlí na albánském venkově. Planina TTT *6 albánská není malá, ale velká. Nebo snad albánský venkov není pěkný? Je pěkný a velký. V Itálii jsou krásné louky. Jsou velké. A také je jich mnoho.

Jsou ve městě chatrče? Chatrče ve městě nejsou, jsou na venkově. Tam TTT *7 jsou také mnohé velké statky. Jsou statky v lese? V něm nejsou statky, ale chatrče. Bydlí Larencie na statku? Ona ne na statku, ale v chatrči bydlí. Jsou chatrče velké? Ne, jsou malé. Larencie bydlí v malé chatrči. V lesích a v loukách jsou chatrče, také na venkově jsou statky. Ve městech nejsou chatrče, jsou tam velké statky.

Poznámky:

Překlad:
  1. ecce se tradičně překládá jako hle, jeho význam je ale ukazovací, tedy můžeme přeložit i jako toto je či tady je
  2. jsou mnohé růže
  3. jsou mnohá města
  4. id = to uvádíme proto, že je v textu, ale není nutné překládat, jen odkazuje k podmětu
  5. nejsou málokterá, ale mnohá
  6. venkov, louky, pole
  7. v něm
Přepis bublinkové nápovědy: