*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Skloňujeme "avis pulchra"

Vydáno dne 30.07.2015

Pokud se učíte latinu sami, nebo pokud máte pocit, že se na vás ve škole koncovky jen valí, vyzkoušejte naše jednoduché cvičení, ve kterém si vyskloňujeme současně třetí a současně druhou deklinaci.

V tomto článku budeme skloňovat spojení „krásný pták“. Nejprve si takové spojení přeložíme. Avis má základní slovníkové heslo avis, is, f., spojení krásný pták proto bude znít avis pulchra (pták je v latině ženského rodu). Avis se skloňuje podle třetí deklinace, pulchra podle první. Pouhým tipováním správné odpovědi byste se toho moc nenaučili, proto tentokrát budeme správné řešení doplňovat. Program umí rozlišit délky, můžete proto psát bez délek i s délkami. Pokud se stane, že vaše správná odpověď bude vyhodnocena jako špatná, nezoufejte, může to jen znamenat mezeru navíc. Tedy, do toho: 

avis pulchra

avis pulchra

  1. Nominativ sg.: suprá terram volat.

  2. Genitiv sg.: Pullí foedí sunt.

  3. Dativ sg.: málum dá!

  4. Akuzativ sg.: Puer parvus videt.

  5. Ablativ sg.: Cum mercátor Rómam it.

  6. Nominativ pl.: magnós nídós in rámís arborum altórum crassís habent.

  7. Genitiv pl.: Óva alba sunt.

  8. Dativ pl.: Pástor aquam portat.

  9. Akuzativ pl.: Hominés canere audiunt.

  10. Ablativ pl.: Sine puella trístis est.Články ze stejné rubriky:

Mgr. Lenka Jedličková, 40 let, v současnosti učitelka češtiny na Střední zdravotnické škole v Táboře. Vedu výukový web www.latina-zdarma.cz a provozuji eshop www.librilatini.cz zaměřený na prodej kvalitní latinské literatury a historických publikací a web www.italske-knihy.cz, který nabízí italské publikace. V roce 2015 ocenila Vzdělávací nadace Jana Husa práci na tomto webu cenou Vladimíra Jochmana pro učitele.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář