*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Starověká

PRE

Medicina Romana

V letošním roce přestal být vydáván latinský časopis pro mírně pokročilé Iuvenis. Jako nostalgickou vzpomínku na něj jsme připravili článek o římské medicíně, který byl v tomto časopise loni uveřejněn. Pokračování článku »
UPPER

C.I. Caesar: Commentarii de bello Gallico Liber I/3

3. část textu Caesarových Zápisků o válce galské, knihy první, kapitoly třetí. Tentokrát jsem k textu připojila krátké cvičení na slovní zásobu, která se v článku vyskytuje. Pokračování článku »
ADV

Metamorphoses - Nioba #2

Další část básně o pyšné Niobě s doplněným metrem. Pokračování článku »
ADV

Metamorphoses - Nioba #1

V souboru textů Ovidiových Proměn se setkáme s krásným básnickým dílem, naučíme se na něm hexametr a samozřejmě přidám překlad obtížnějších částí. Začneme Niobou, příběhem pyšné matky, která pro svou pýchu ztratí své děti i svého manžela a nakonec se sama promění ve skálu. Protože se jedná o rozsáhlý text, rozdělíme si ho do několika – mnoha částí. Nově přidáno označení metra. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

Hexametr

Přináším slíbený článek o hexametru – metru, které používá Ovidius ve svých Proměnách. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

De Phaethonte

Zjednodušený text pro středně zkušené studenty latiny. Četba předpokládá znalost všech deklinací a konjugací a také perfektního kmene a základních konjunktivů. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

C.I. Caesar - Commentarii de bello Gallico Liber I/2

Přečtěte a přeložte si s námi další kapitolu Caesarových Zápisků o válce galské. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

C.I. Caesar - Commentarii de bello Gallico Liber I/1

Postupně si ukážeme a společně přeložíme nejčtenější latinskou knihu, se kterou se setkají všichni studenti latiny, a totiž Caesarovy Zápisky o válce galské. Začneme 1. kapitolou 1. knihy, která se také nejčastěji memoruje. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

Phaedri fabulae Aesopiae - Lupus ad canem

Další z řady Ezopových bajek. Pokračování článku »
ADV

Phaedri Fabulae Aesopiae - Rana rupta et bos

V následujícím článku se seznámíte s první z řady bajek, nejsou těžké, ale předpokládají přece jen určitou znalost latiny. Pokračování článku »
ADV

Edikt milánský

V následujícím článku si představíme text jednoho velmi důležitého zákona, který vlastně ovlivnil celou naši kulturu, a totiž Edikt milánský z roku 313. Text je určen pokročilejším latinářům. Pokračování článku »