*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kutná hora II

ELEMENTARY Vydáno dne 01.08.2014

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny.Morový sloup v Kutné Hoře vytvořil jezuitský sochař František Baugut a byl zhotoven 1714–1716. Najdete ho nedaleko Palackého náměstí. Připomíná morovou epidemii z roku 1713.


morový sloup 1

Přepíšeme si nápis:
contra VIrVs
In braChIo
potentIaM
ostenDIt
Poskládejte si chronogram, řešení pod žárovičkou. TTT

V nápise samotném pak objevíme slovo virus, -í, n. – znamená jed, přeneseně také nemoc, neduh, prostě virus :-) Dále slovo brachium, -íí, n., které znamená paže, a pak už jen sílu a ukazovat, dávat najevo. Contra se pojí s akuzativem, ale neutra mají tvar v akuzativu stejný jako v nominativu. Už víte, co se v nápisu píše? TTTPokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora III

Pokud si v Kutné Hoře chcete prohlédnout chrám svaté Barbory, musíte k němu přijít po cestě lemované sousošími. Na jednotlivých sochách jsou pak donátorské nápisy. Podívejme se na jeden z nich.
ELEMENTARY

Latina kolem nás: Pražský hrad I

1. 7. – 5. 7. 2015 probíhala v Praze tradiční Letní škola historie. Trávili jsme v budově filozofické fakulty hodiny poslechem zajímavých přednášek, ale také jsme se účastnili poučných výprav po výzamných pražských památkách. Nelenila jsem a nafotila jsem pro vás řadu jednodušších i složitějších nápisů. Začněme na Pražském hradě, který byl zrovna v rekonstrukci.
Copyright info:

fotografii nafotila Lenka Jedličková, 2014

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář