*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Kutná hora II

ELEMENTARY Vydáno dne 01.08.2014

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny.Morový sloup v Kutné Hoře vytvořil jezuitský sochař František Baugut a byl zhotoven 1714–1716. Najdete ho nedaleko Palackého náměstí. Připomíná morovou epidemii z roku 1713.


morový sloup 1

Přepíšeme si nápis:
contra VIrVs
In braChIo
potentIaM
ostenDIt
Poskládejte si chronogram, řešení pod žárovičkou. TTT

V nápise samotném pak objevíme slovo virus, -í, n. – znamená jed, přeneseně také nemoc, neduh, prostě virus :-) Dále slovo brachium, -íí, n., které znamená paže, a pak už jen sílu a ukazovat, dávat najevo. Contra se pojí s akuzativem, ale neutra mají tvar v akuzativu stejný jako v nominativu. Už víte, co se v nápisu píše? TTTPokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Prázdninový test

Tentokrát se podíváme na něco odpočinkového. Obrázkový kvíz s celou řadou ne zcela běžných slovíček.
INTERMEDIATE

Všeobecný test pro pokročilejší #1

V latině se rozhodně nevyskytují jen krátká souvětí o tom, že žáci poslouchají své učitele. Vyzkoušejte si, jak se skutečně orientujete v latinském textu. Potřebujete znát všechny časy a slovesné vazby.
INTERMEDIATE

Všeobecný test pro pokročilejší #2

Pokročilejší z vás si mohou ověřit svoji orientaci v latinském textu v následujícím cvičení. Užité věty jsou originální a upravované jen zcela nepatrně.
Copyright info:

fotografii nafotila Lenka Jedličková, 2014

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář