*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Broumov, mariánský sloup I

ELEMENTARY Vydáno dne 19.08.2009

Podívejme se na první z nápisů na mariánském sloupu, který stojí na Mírovém náměstí v Broumově.Lingua Latína circá nós - latina kolem nás

Nápis, na který se dnes podíváme, velice dobře znají studenti latiny na broumovském gymnáziu. Jedná se totiž o nejkratší a nejjednodušší latinský nápis na mariánském sloupu na Mírovém náměstí v Broumově. Vypadá takto:

 inscriptio

ESTO TUTRIX ET ADIUTRIX
CHRISTIANI POPULI
PACEM PRAESTA NEMOLESTA
NOS PERTURBENT SAECULI

Esto je tzv. zesílený imperativ slovesa být, můžeme ho překládat jako budiž. Slovo tutrix znamená ochránkyně a adiutrix je pomocnice. Za slovem populi si můžeme představit tečku, končí tam první část nápisu. Sloveso praesto zde můžeme přeložit jako poskytnout nebo dopřát, pax, -cis je mír. A teď - od slova nemolesta musíme odříznout záporku , která patří k následujícímu konjunktivu perturbent. Molestus znamená smutný, obtížný a sloveso perturbó překládejme jako zmást, smést, ohrozit. Podstatné jméno saeculum znamená věk, století, zde se podle všeho jedná o nominativ plurálu. Koncovka -i je zřejmě použita kvůli rýmu, správně tedy má být molesta saecula.

Věřím, že s touto nápovědou už nápis rozluštíte. Pokud ne, správné řešení naleznete pod žárovkou.Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Sušice

V královském městě Sušici se zachoval nápis oznamující obehnání tohoto města hradbami. Podívejme se společně.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná hora II

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Latina kolem nás - Broumov, mariánský sloup I 1 4950 Od A. M. poslední příspěvek
před 9 lety