*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás: Fara v Plané u Mariánských Lázní

ELEMENTARY Vydáno dne 01.10.2016

Nápis do rubriky tentokrát zaslal pan Jan Jedlička. Moc děkujeme :-). Přeneseme se do západních Čech, kde nedaleko bavorských hranic najdeme nejedno zajímavé místo. Tentokrát městečko Planá, které stojí na křižovatce cest mezi Tachovem, Mariánskými Lázněmi a Borem.Planá u Mariánských Lázní. Malé městečko se zajímavou, ale vzhledem ke druhé světové válce se smutnou historií. Před válkou žili ve městě vesměs jen Němci a poměrně značná část obyvatelstva židovského. Čechů jen několik, jak ale bylo pro tuto oblast typické. Židé válku nepřežili, Němci byli odsunuti. Odsunem německy mluvícího obyvatelstva se celá oblast stala na dlouhou dobu jen nevlídným pohraničím. Přesto zde nalezneme i památky vážící se k historii o dost starší. Např. zámek, farní kostel, na náměstí morový sloup a některé další.

Pan Jan Jedlička se s naším portálem podělil o fotografii ze vstupních dveří k plánské faře. Nápis je ještě dobře čitelný. Přečtěme si ho společně.

Fara v Plané u Mariánských Lázní

Fara v Plané u Mariánských Lázní

Nápis přepíšeme takto: Pax huic domui salusque in eá viventibus et intrantibus.

Jistě jste si také všimli letopočtu, který je v nápisu ukryt: XVICDMVILVVIVI­VIVIIV – poskládáme: MDCLXVVVVVVVV­IIIIIII a sečteme. Pro jistotu si součet zkontrolujeme přímo na dveřích, protože letopočet je ještě převeden do arabských číslic :-).

Překlad nápisu si pak můžete zkontrolovat pod žárovičkou TTT.Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Latina kolem nás - fara v Chotovinách u Tábora

V rámci seminárních prací z latiny zadaných na soběslavském gymnáziu ve školním roce 2009 – 2010 vznikl soubor nápisů a jejich překladů. Postupně si je všechny ukážeme.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.
ELEMENTARY

Latina kolem nás: Tachov I

Tachov leží nedaleko bavorské hranice a vlastně je to město tiché, nenápadné a málo zalidněné. Ale najdeme zde překrásné pozůstatky opevňovacího systému – tachovské hradby, rozlehlé náměstí založené Přemyslem Otakarem II., pozůstatek původního hradu z 12. století, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Václava, který se stal místem posledního odpočinku hraběnky Windischgrätzové, a nyní nově rekonstruovaný zbytek klášterního objektu, ve kterém se buduje víceúčelová odpočinková zahrada pro celou rodinu, která se stává součástí již existujícího muzea v objektu. Kolem dokola jsou pak krásné parky a pozůstatky arboret. Je to tedy město jako stvořené pro odpočinkovou letní dovolenou.
Copyright info:

Fotografii zhotovil pan Jan Jedlička, 2016.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Latina kolem nás: Fara v Plané u Mariánských Lázní 1 246 Od careerplus poslední příspěvek
před 8 měsíci