Latina byla jazykem starověkého Říma, mluvilo se jí ale celý středověk, je jazykem katolické církve... Množství textů psaných latinsky je tedy nepřeberné, od antických až po úplně dnešní. V tomto článku naleznete několik internetových stránek, na kterých si můžete tyto texty přečíst.
Knižní vydání latinských textů jsou, zvláště u nás, těžko sehnatelná. V současnosti neexistuje žádná edice, v níž by takové texty vycházely, v antikvariátech seženete textů jen málo. Pokud byste ale přece jen nutně potřebovali mít v ruce knižní vydání, obraťte se do Německa, Anglie či USA. Tento způsob obstarávání textů je ale dosti nákladný. Další možností je návštěva některé z univerzitních knihoven, kde ovšem často půjčují knihy pouze prezenčně. Proto asi většina zájemců o soukromou četbu latinských textů bude používat internet. Výhody jsou zřejmé - vše je zadarmo a hned. Na druhou stranu, knižní vydání jsou důvěryhodnější než některé texty na internetu.
The Latin Library - rozsáhlé stránky, kde se nachází množství latinských textů, bohužel se v nic občas vyskytují chyby je jen těžko ověřitelný jejich zdroj. Naprostá většina textů je ale v pořádku a celkově jsou tyto stránky velice užitečné.
The Perseus project - projekt Perseus, kvalitní stránky s množstvím textů v latině i řečtině a často i s jejich anglickými překlady.
Lacus Curtius - výborné stránky, na kterých se kromě několika desítek latinských (a řeckých) textů i s jejich anglickými překlady nalézá i množství velmi užitečných textů ke studiu antických reálií.
Forum Romanum - kromě jiného zde v sekci Corpus scriptorum Latinorum naleznete velké množství odkazů na originální texty i jejich (většinou anglické a francouzské) překlady.
Bibliotheca Augustana - na těchto stránkách naleznete kromě textů latinských i např. texty řecké, německé, anglické, francouzské, ruské...
Itinera electronica - tyto stránky ocení především ti, kteří umí francouzsky. Nalézá se zde totiž množství latinských textů i s francouzskými překlady.
Na všech zde uvedených stránkách naleznete pak spousty odkazů na další stránky s podobným zaměřením. Berte je tedy spíše jako jakýsi odrazový můstek do světa klasické, zvláště pak latinské, filologie na internetu.