Lingua Latina

Učebnice latiny

STARTER Vydáno dne 01.10.2008

V tomto článku si představíme nejběžnější učebnice latiny, které lze pořídit na našem trhu.Učebnice latiny

V tomto článku si představíme běžné učebnice vhodné pro začátečníky a samouky, učebnice a učební texty a cvičebníce pro pokročilé si představíme později.

Latina - Špaňár - Kettnar

Tuhle stařičkou učebnici mají možná v knihovně vaši rodiče nebo učitelé. Učilo se s ní na gymnáziích do roku 1980, poté byla latina z osnov vyřazena a učebnice zlikvidovány. Její nespornou předností je velká přehlednost a jednoduchost. V každé lekci je probrán jen jeden gramatický jev, velmi stručně, ale výstižně. Slovní zásoba každé lekce je maximálně 20 slovíček, většinou ani ne. To všechno povzbuzuje studenta k učení. Značnou nevýhodou, především pro učitele, je jen velmi málo cvičení. Zato se ale v učebnici objevují komentované ukázky originálních textů, krátké s návody, jak přeložit. Pokud bych mohla přidat svůj názor, myslím, že pro samouka začátečníka je tahle učebnice ideální. Ostatně chybějící cvičení najde na našem webu.


Latina I, II - pro gymnázia - Jiří Pech, nakladatelství LEDA

Tato učebnice, která tuším poprvé vyšla v roce 1996, byla velkou bombou na našem trhu. Přinesla totiž do výuky latiny všechno to, co ve Špaňárovi nebylo. Obrovské množství cvičení a textů jak klasických, tak historických a dokonce i novověkých. Je určena také pro samouky, obsahuje maximálně komplexní výklad každého jevu, dokonce si s touhle knížkou vystačíte v seminářích nepovinné latiny na vysoké škole. Je v ní opravdu úplně všechno. Podle mého soudu je to také ale její velká nevýhoda. Když ji poprvé otevře samouk, musí být v šoku. Tolik informací. Je ale třeba říct, že pokud důkladně prostudujete strukturu každé lekce, určitě oceníte, jak komplexně je zpracovaná. Obsahuje hned na začátku úplný výklad užívaných odborných výrazů a poté výstižně a komplexně vysvětlený gramatický jev, tím komplexní mám na mysli, že je zasazen i do okolností, jak se užívá v jiných souvislostech, kde se všude objevuje, jak se překládá. Hned v první lekci (respektive ve druhé, první lekce se věnuje výslovnosti a přízvukům) je vysvětlen přehledně čas přítomný, minulý i budoucí se všemi koncovkami, pak je vysvětleno, jak se takové věci hledají ve slovníku, co můžeme ve slovníku nalézt a na co si musíme dát pozor a pak následují 3 strany cvičení, nakonec rozlišená slovní zásoba. Učebnice velmi tvrdě trénuje překlad na originálních textech, což je určitě dobře, tato část učiva ale potřebuje vedení učitele, samouk si nemá svůj postup při překladu kde zkontrolovat.


Cvičebnice latiny pro střední školy - Vlasta Seinerová, nakladatelství FORTUNA

Tato cvičebnice neobsahuje výklady mluvnice, v záhlaví každé lekce je uvedeno, jakou část gramatiky potřebujete, abyste mohli správně vyřešit předkládaná cvičení. Obsahuje řadu hádanek, kvízů, osmisměrek, přesmyček, doplňujících výkladů k historii, spoustu slovíček a také "mluvenou" latinu. To je něco, co se u nás moc nepěstujte, o to je taková část důležitější. Ke všem cvičením je klíč, takže si můžete zkontrolovat, jak jste na tom.


Jazyk latinský - Kábrt Jan, nakladatelství Informatorium

Tato učebnice je určena pro střední zdravotnické školy a vesměs se z ní vyučuje také na vyšších odborných zdravotnických školách. Obsahuje ve 25 lekcích tu nejzákladnější latinskou gramatiku, tj. deklinace, konjugace v přítomném čase a pouze prézentní kmen, tj. žádná minulost, žádná budoucnost, žádné složité časování. K tomu číslovky, přídavná jména a základy řeckého skloňování. Na závěr ukázky z pitevních protokolů s překladem. K učebnici existuje ještě druhý díl, který výrazněji propracovává mluvnici, ale především se víc zaměřuje na to, co sestřičky a lékaři potřebují ve své praxi, tj. názvosloví a jeho tvoření. K tomuto výkladu se ale na střední zdravotnické škole nikdy nepropracujete, jeden rok a 2 hodiny týdně to prostě neumožní. Tato učebnice má jen velmi málo cvičení a podle mého soudu je na čase, aby vznikla nová a pokud možno koncepčně úplně jiná. To ale musí říct sami lékaři z praxe, co potřebují, aby ti "mladí" uměli.


Latina pro vysoké školy - Bejlovec, Janda, Kamínková, Kucharský, Quitt - SPN

+ Latinská mluvnice

Tyto dvě učebnice zná každý vysokoškolák ze svých kurzů latiny, respektivu tu první. Nutný doplňovací díl Latinská mluvnice je totiž nesehnatelný. Učebnice je určena začátečníkům, každá lekce obsahuje určité množství mluvnice a ta je procvičena na orignálních větách, bohužel leckdy vytržených z kontextu, takže s přibývající obtížností se jednotlivé věty také hůře překládají. V druhé části učebnice je obrovské množství originálních textů s vysvětlením a to textů z různých oborů, z lékařství, z práva, klasické, historické, botanické atd. Neobsahuje ale mluvnický výklad, ten je obsažen právě v nedostupné Latinské mluvnici. Výklad v této mluvnici je velmi přehledný a systematický, doporučuji si tuto učebnici pořídit, protože v ní najdete veškerou latinskou základní mluvnici na jednom místě. Na našem trhu ostatně existují jen dvě mluvnice, tato je přehledná a určená opravdu pro samouky a začátečníky.


Slovníky

Běžně dostupné jsou u nás dva základní slovníky, vydané nakladatelstvím SPN, jeden je latinsko český a k tomu druhý česko latinský. Jsou skladné a středoškolák s nimi v pohodě vystačí. Nevydávají se ale každý rok, takže není úplně snadné je získat, touhle dobou si myslím, že uspějete spíš někde v antikvariátu nebo výprodeji skladu. Pro ty zkušenější, kteří by si rádi přečetli i tak obtížné texty, jakými jsou např. Horatius, je určen reprint stařičkého slovníku Latinsko-českého,od Pražáka, Novotného a Sedláčka. Starší vydání mají červenobílý přeobal, ta novější jsou černá, to poslední vydání má připsáno KLP (Koniasch Latin Press) v roce 1999. Vyšlo ale jen 500 kusů, šance tento slovník koupit, je malá.

Existuje také program, který podporuje tvorbu slovníku středověké latiny, ten je ale momentálně široké veřejnosti zcela nedostupný, uvítám každou nabídku získat první sešity slovíček.


 

Na internetu najdete celou řadu stránek věnovaných latině, na některých jsou i latinské slovníky, o tom ale až někdy později, protože např. autor jednoho takového slovníku, současně autor vlastních latinských webových stránek, je i naším přispěvatelem, takže nechám na něm, aby si svůj slovník a stránky představil.

Veškeré učebnice latiny můžete zakoupit v našem spřáteleném e-shopu www.librilatini.czPokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Učebnice "lékařské" latiny

Podívejme se na přehled dostupných učebnic tzv. lékařské latiny pro střední i vysoké školy.
INTERMEDIATE

Některé učebnice latiny pro pokročilé

V tomto článku vás seznámím s učebnicemi latiny, které jsou přece jen určeny spíš pokročilejším studentům. Ani nadšenec – začátečník ale neudělá chybu, pokud se s knihami seznámí, obvykle totiž vysvětlují latinskou mluvnici od samého začátku ovšem s větším množstvím slovíček a obtížnějšími texty.
STARTER

Via latina II/I - kontrolní překlad

Kontrolní překlad textu první části druhé lekce slouží zejména samoukům ke kontrole správnosti porozumění textu.

Komentáře k článku

Komentáře k článku jsou kvůli spambotům dočasně nedostupné.