Lingua Latina

Pleteme si curró X cúró

ELEMENTARY Vydáno dne 03.05.2009

Pojďme se podívat na dvě zdánlivě podobná latinská slovesa.Pleteme si cúró a curró

cúró - pečovat

cúrócúró, cúráre, cúráví, cúrátum - pečovat

Toto sloveso znají dobře budoucí medici a sestřičky. Znamená pečovat o někoho, starat se. Je to sloveso první konjugace. Má zcela pravidelné tvary, tj. Medicus bene cúrat , bene cúrábat , bene cúrábit.

Toto sloveso také dobře znáte z českého jazyka. Od něj pocházejí slova jako kurýrovat, léčebná kúra (proto ono ú nikoli ů, je to vlastně "cizí" slovo), kurátor a další. Z "české" podoby také vidíme, jak správně toto sloveso vyslovovat, tj. /kúró, kúráre/.


curró - běžím

curró curró, currere, cucurrí, cursum - běžím

Jak jste si všimli, tvary tohoto slovesa už jsou poněkud složitější. Je to sloveso 3. konjugace, tj. Curró , currébam , curram .

Ve výslovnosti je potřeba dát si pozor na délky, toto sloveso začíná "krátce" tj. /kuró, kurere/. Ti pokročilejší si budou určitě dobře pamatovat uvedený perfektní tvar, je potřeba kmen cucurr- dodržovat všude, tj. cucurrí , cucurristí , cucurrit , cucurrérunt .

Citó curre! Aegrotum cúráre necesse est!Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Periculum latinum X

Testík na slovní zásobu a mluvnici pokročilejšího začátečníka.
PRE-INTERMEDIATE

Familia Romana - X. lekce

V desáté lekci se seznámíme s dalšími podstatnými jmény třetí deklinace.

INTERMEDIATE

Festum Nativitatis Christi

Iam mense Ianuario anni 2023 paravi textum de Festo Nativitatis Christi apud Bohemos. Hunc textum vobis nunc propono ad legendum. Dozvíte se zde, jakou slovní zásobou lze popsat jednotlivé části slavnostního období, jak popsat vánoční výzdobu, slavnostní tabuli či pokrmy.

Komentáře k článku

Komentáře k článku jsou kvůli spambotům dočasně nedostupné.