Lingua Latina

Latina kolem nás: Tachov I

ELEMENTARY Vydáno dne 05.08.2014

Tachov leží nedaleko bavorské hranice a vlastně je to město tiché, nenápadné a málo zalidněné. Ale najdeme zde překrásné pozůstatky opevňovacího systému – tachovské hradby, rozlehlé náměstí založené Přemyslem Otakarem II., pozůstatek původního hradu z 12. století, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Václava, který se stal místem posledního odpočinku hraběnky Windischgrätzové, a nyní nově rekonstruovaný zbytek klášterního objektu, ve kterém se buduje víceúčelová odpočinková zahrada pro celou rodinu, která se stává součástí již existujícího muzea v objektu. Kolem dokola jsou pak krásné parky a pozůstatky arboret. Je to tedy město jako stvořené pro odpočinkovou letní dovolenou.V 17. století vznikl jako součást františkánského klášterního objektu kostel sv. Máří Magdaleny a sv. Alžběty. Historii budovy si můžete přečíst zde: historie kostela. Na průčelí budovy si přečteme jednoduchý nápis, který ale skrývá pokročilejší gramatiku :-). .<> Tachov Nápis jste přečetli jednoduše Soli Deo. Obě slova jsou ve stejném pádě. Zájmeno solus se totiž skloňuje podle vzoru unus, tj. sólus, sólíus, sólí, sólum a sóló. TTT *1

Překlad:
  1. komu: samotnému Bohu


Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Valeč, farní kostel sv. Jana Křtitele

Latinský nápis napsaný na dlaždici před presbytářem v kostele sv. Jana Křtitele na náměstí ve Valči.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Sv. Jan Nepomucký - Soběslav I

Další ukázka ze seminární práce z latiny zadané na soběslavském gymnáziu ve školním roce 2009/2010 nás tentokrát zavede přímo do Soběslavi.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Třebíč

Na podzim jsem v Třebíči strávila báječné pracovní odpoledne. Plánovanou součástí byla i návštěva významné architektonické památky – baziliky Panny Marie a sv. Prokopa.
Copyright info:

fotografii zhotovila Lenka Jedličková

Komentáře k článku

Komentáře k článku jsou kvůli spambotům dočasně nedostupné.