Lingua Latina

Latina kolem nás - Sušice

ELEMENTARY Vydáno dne 15.07.2011

V královském městě Sušici se zachoval nápis oznamující obehnání tohoto města hradbami. Podívejme se společně.Latina kolem nás - Sušice

Sušice vznikla patrně v 8. století, roku 1273 získal město Přemysl Otakar II. a vybudoval zde královské město. Když ho král Jan Lucemburský nechal obehnat hradbami - roku 1322 - nechal také do jedné z městských bran vsadit kamennou desku s latinským textem oznamující tuto událost. Když byla městská brána zbořená, byla deska vyjmuta a zazděna ve vestibulu radnice, kde si ji můžete prohlédnout i dnes. Vzhledem k tomu, že jde o nápis ze 14. století, vystavený po staletí povětrnostním vlivům, není už nápis zcela jednoduše k přečtení. Díky panu PhDr. Janu Lhotákovi z Muzea Šumavy Sušice máme ale k dispozici kvalitní přepis nápisu.

susice

Upravený přepis nápisu:

Anno domini MCCCXXII Johannes
primus Bohemie et Polonie rex comesque Lutzelburgensis,
filius Heinrici imperatoris Romanorum christianissimi, hanc
civitatem muro fecit circumdari,
cuius magnifici regis ac suorum progenitorum
eterna memoria sit in coelis. Amen

Letopočet zapsaný římskými číslicemi jste jistě rozlušitili, řešení najdete pod žárovičkou. Dále si všimněte titulatury krále Jana Lucemburského - Jan I., král český a polský a hrabě Lucemburský, syn římského císaře Jindřicha. Podívejme se ještě na spojení fecit circumdari - dal obehnat hradbami. Překlad si můžete přečíst nejen v budově sušické radnice, ale také pod žárovičkou.Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Žilina

Díky laskavému svolení pana Petera Šimka Vám můžeme ukázat latinský nápis ze slovenského města Žilina. Navíc Vám přinášíme odkaz na webové stránky, na kterých je takovýchto latinských nápisů s kompletním překladem a vysvětlením celá řada. Vzhůru za našimi slovenskými sousedy…
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.
ELEMENTARY

Latina kolem nás: Tachov I

Tachov leží nedaleko bavorské hranice a vlastně je to město tiché, nenápadné a málo zalidněné. Ale najdeme zde překrásné pozůstatky opevňovacího systému – tachovské hradby, rozlehlé náměstí založené Přemyslem Otakarem II., pozůstatek původního hradu z 12. století, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Václava, který se stal místem posledního odpočinku hraběnky Windischgrätzové, a nyní nově rekonstruovaný zbytek klášterního objektu, ve kterém se buduje víceúčelová odpočinková zahrada pro celou rodinu, která se stává součástí již existujícího muzea v objektu. Kolem dokola jsou pak krásné parky a pozůstatky arboret. Je to tedy město jako stvořené pro odpočinkovou letní dovolenou.
Komentáře k článku

Komentáře k článku jsou kvůli spambotům dočasně nedostupné.