*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Třebíč

ELEMENTARY Vydáno dne 03.01.2012

Na podzim jsem v Třebíči strávila báječné pracovní odpoledne. Plánovanou součástí byla i návštěva významné architektonické památky – baziliky Panny Marie a sv. Prokopa.Latina kolem nás - Třebíč

Otázku - ta Třebíč, nebo ten Třebíč? - necháme češtinářům, my historici se dnes podíváme na úchvatnou architektonickou památku, ojedinělou stavbu na našem území, a totiž románsko-gotickou baziliku Panny Marie a sv. Prokopa.

Třebíč
No není to nádhera? Neuvěřitelné spojení dvou slohů činí z této budovy vyhledávaný cíl turistů. Třebíč se navíc může pochlubit židovským městem a dalšími památkami - např. renesančními budovami na náměstí. Vraťme se k bazilice. Při vstupu do celého komplexu budov projde návštěvník kolem portálu s jednoduchým latinským nápisem: 

Třebíč - portál
Pro ty, co hůře vidí, ještě detail nápisu:
Třebíč - detail
Datace je tentokrát na nápisu zřetelná - MDCCCLXII - překlad pod žárovičkou. Překlad také nebude těžký. Snad jen tvar longaeva - zajímavé slovo, které v sobě už od pohledu spojuje dvě slova - longus a aevum - tedy dlouhý a věk. Znamená kromě jiného letitý, nám by se sem významově hodilo - dlouhá léta trvající... Překlad si můžete zkontrolovat pod žárovičkou.Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Latina kolem nás - Karlův most II

Seminární práce z latiny zadaná na soběslavském gymnáziu v roce 2009/2010 nás tentokrát znovu zavede na Karlův most.
STARTER

Latina kolem nás - Brno, hrad Špilberk

Latinský nápis na sloupku pod brněnským hradem Špilberk.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Praha, Karlův most I

Latinský nápis na sloupu sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze.
Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář