*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Třebíč

ELEMENTARY Vydáno dne 03.01.2012

Na podzim jsem v Třebíči strávila báječné pracovní odpoledne. Plánovanou součástí byla i návštěva významné architektonické památky – baziliky Panny Marie a sv. Prokopa.Latina kolem nás - Třebíč

Otázku - ta Třebíč, nebo ten Třebíč? - necháme češtinářům, my historici se dnes podíváme na úchvatnou architektonickou památku, ojedinělou stavbu na našem území, a totiž románsko-gotickou baziliku Panny Marie a sv. Prokopa.

Třebíč
No není to nádhera? Neuvěřitelné spojení dvou slohů činí z této budovy vyhledávaný cíl turistů. Třebíč se navíc může pochlubit židovským městem a dalšími památkami - např. renesančními budovami na náměstí. Vraťme se k bazilice. Při vstupu do celého komplexu budov projde návštěvník kolem portálu s jednoduchým latinským nápisem: 

Třebíč - portál
Pro ty, co hůře vidí, ještě detail nápisu:
Třebíč - detail
Datace je tentokrát na nápisu zřetelná - MDCCCLXII - překlad pod žárovičkou. Překlad také nebude těžký. Snad jen tvar longaeva - zajímavé slovo, které v sobě už od pohledu spojuje dvě slova - longus a aevum - tedy dlouhý a věk. Znamená kromě jiného letitý, nám by se sem významově hodilo - dlouhá léta trvající... Překlad si můžete zkontrolovat pod žárovičkou.Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Jaká je ta "správná" latinská výslovnost?

Proč my vyslovnujeme /Cicero/ a Němci /Kikero/? Kdo má pravdu a jak vlastně víme, jak ve starověkém Římě skutečně mluvili? Na tuto a další otázky najdete odpověď v následujícím článku.
ELEMENTARY

Osobní zájmena

Ačkoliv se osobních zájmen v latině užívalo o poznání řidčeji než v jazyce českém, je mnoho případů, kde se s nimi setkáme a jejich znalost je žádoucí.
STARTER

1. konjugace - pro zdravotníky

V tomto článku si zjednodušeně vysvětlíme problematiku časování podle 1. konjugace. Článek je určen hlavně pro zdravotnické školy, ale základní poučení je samozřejmě platné vždy, i v klasické latině.
Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář