*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Žilina

ELEMENTARY Vydáno dne 14.02.2014

Díky laskavému svolení pana Petera Šimka Vám můžeme ukázat latinský nápis ze slovenského města Žilina. Navíc Vám přinášíme odkaz na webové stránky, na kterých je takovýchto latinských nápisů s kompletním překladem a vysvětlením celá řada. Vzhůru za našimi slovenskými sousedy…Latina kolem nás – Hodžova ulice Žilina – Slovensko

Nedávno mě jeden slovenský uživatel našeho webu upozornil na zajímavé stránky Povážského múzea v Žilině. Jedná se o stránky, na kterých jsou vyobrazeny latinské nápisy města Žilina spolu s jejich slovenským překladem a také podrobným komentářem. Přehled jednotlivých fotografií najdete na této adrese Latinské nápisy města Žilina. Autorem fotografií je pan Jozef Feiler, autorem textů pak pan Peter Šimko. Protože pánové byli velmi laskaví, můžu Vám nyní jeden takový článek ukázat. Vzhledem k tomu, že článku opravdu vůbec nic nechybí, přejali jsme ho celý.

Hodžova ulice v Žilině

Hodžova ulice v ŽiliněLatinský nápis v Hodžovej ulici Mestská pamiatková rezervácia Žilina
(Foto: 14. 6. 2009)

Snáď najznámejším latinským nápisom v Žiline je nápis na meštianskom dome na Hodžovej ulici v Žiline. Dom je renesančný, prešiel prestavbou v 17. – 18. storočí. Text nápisu znie:

„NON NOBIS, DOMINE, AST TIBI SIT GLORIA ET VICTORIA. PSAL(mus) CXIII“

čo v preklade znamená:

„Nie nám, Pane, ale tebe, patrí sláva a víťazstvo. Žalm 113.

Ide o citát z Knihy žalmov, ktorý je chválou pravého Boha. Žalm je kritikou pohanstva a zdôraznením, že len pravá (kresťanská) viera zabezpečí človeku požehnanie a zveľadenie. Preto sláva patrí Pánovi. V Biblii nájdeme citát v pozmenenej podobe „Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam“ – „Nie nás, Pane, nie nás, ale svoje meno osláv.“

Spracoval: Mgr. Peter Šimko, historik Považské múzeum ŽilinaPokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší.
STARTER

Latina kolem nás - Brno, hrad Špilberk

Latinský nápis na sloupku pod brněnským hradem Špilberk.
STARTER

Latina kolem nás: vodní zámek Blatná

Asi všichni známe pohádku Šíleně smutná princezna. Některé scény se pro tento film natáčely na zámku Blatná, především ty, na kterých se mladý pár projíždí v loďce mezi lekníny, nebo bitka dvou generálů v bahně. Ve vchodu zámku je vyobrazen erb rodu Hildprandtů, současných majitelů zámku, spolu s příznačným latinským textem. Na ten se spolu v tomto článku podíváme. Zámek jsem navštívila v červenci 2015 a až přijedu příště, vezmu s sebou krmení pro daňky, kteří za vámi v zámeckém parku půjdou jako housata.
Copyright info:

Peter Šimko – autor komentáře a latinského překladu, Jozef Feiler – autor fotografie, Považské muzeum Žilina.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář