*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Četba

PRE

Pástor et leó

V tomto příběhu z raného křesťanství se společně vydáme za odvážným pastýřem a vděčným lvem. V textu se zaměříme na perfekta sloves všech konjugací. Pokračování článku »
PRE

Dé capellís

Na prázdninová slunečná odpoledne jsem pro vás připravila českou pohádku v latinském podání. Obrázky nám tentokrát namaloval Jan Čečák ml. Pokračování článku »
UPPER

C.I. Caesar: Commentarii de bello Gallico Liber I/3

3. část textu Caesarových Zápisků o válce galské, knihy první, kapitoly třetí. Tentokrát jsem k textu připojila krátké cvičení na slovní zásobu, která se v článku vyskytuje. Pokračování článku »
STARTER

Fériae adsunt!

Krátký text o prázdninách pro začínající studenty doplněný také nahrávkou. Pokračování článku »
ELEMENTARY

Pygmalión

Zjednodušené čtení pro začátečníky, příběh sochy, která se z lásky promění v živou dívku. Potřebujete deklinace, konjugace, imperfektum. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

Exemplum - Jak se nelze zavděčit všem

Podívejme se na další krásné exemplum, tentokrát na starou známou pravdu, že se ještě nenarodil člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem… Pokračování článku »
ADV

Metamorphoses - Nioba #2

Další část básně o pyšné Niobě s doplněným metrem. Pokračování článku »
ADV

Metamorphoses - Nioba #1

V souboru textů Ovidiových Proměn se setkáme s krásným básnickým dílem, naučíme se na něm hexametr a samozřejmě přidám překlad obtížnějších částí. Začneme Niobou, příběhem pyšné matky, která pro svou pýchu ztratí své děti i svého manžela a nakonec se sama promění ve skálu. Protože se jedná o rozsáhlý text, rozdělíme si ho do několika – mnoha částí. Nově přidáno označení metra. Pokračování článku »
ELEMENTARY

Athlética hiemália - Zimní sporty

Zima byla letos krásná a dlouhá, podívejme se na moderní slovní zásobu týkající se zimních sportů. Nejprve článek. Pokračování článku »
INTERMEDIATE

Hexametr

Přináším slíbený článek o hexametru – metru, které používá Ovidius ve svých Proměnách. Pokračování článku »
ELEMENTARY

De Philosophia

Krátký text podle Cicerona, který oslavuje filozofii jako matku všech věd a na kterém si navíc procvičíte stupňování adjektiv. Nově jsou v našem slovníku přidaná všechna slovíčka z článku. Stačí je zadat do vyhledávání. Pokračování článku »
STARTER

Dé animálibus

Jednoduché textíky pro začátečníky na téma zvířátka. Pokračování článku »
ADV

Život sv. Ludmily - Fuit in provincia Boemorum

Fuit in provincia Boemorum – tak zní začátek – incipit – jedné z nejstarších legend o sv. Ludmile. Její obsah si můžete přečíst v následujícím článku, obsahuje také vysvětlení některých částí textu. Pokračování článku »
ELEMENTARY

Dé aetáte aureá

K procvičení mluvnice jsou nejlepší jednoduché texty. Tentokrát se přeneseme do římského bájesloví a dozvíme se něco o zlatém věku, kdy se lidé vzájemně ctili a nevedli války. Pokračování článku »
ELEMENTARY

Dé Rómuló et Remó

V jednoduchém článku se dozvíte něco o původu Říma. Pokračování článku »