*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Probíhá testovací provoz nového systému. Zobrazit více informací.

Jaká je ta "správná" latinská výslovnost?

Komentáře k článku: Jaká je ta "správná" latinská výslovnost?

Zajímavé

Velice zajímavý článek! Ani si člověk neuvědomuje, čím vším prošlo písmo, které nyní používáme a přijde nám naprosto běžné. Fakt super, jen tak dál… :-)

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Kalmar

It's much esaeir to understand when you put it that way!

Výslovnost ae, oe – druhý pokus

Dobrý den,
tento článek se mi velice líbí, ale není mi zcela jasná výslovnost skupiny ae, oe ve slovech jako Caesar apod. Je správně kajisar, ka-isar, nebo kajsar? (Třetí možnost asi nikoli…)
Děkuji.
PS: Předchozí příspěvek se nezobrazil správně, obsahoval výslovnost v hranatých závorkách (teď jsou kursivou).

Re: Výslovnost ae, oe – druhý pokus

pokud bych mohla pomoci „nápodobou“, tak namluvená stopa učebnic Lingua latína per sé illustráta uvádí jméno Aemilia jako „ajmília“, jedná se o učebnice s „italskou“ latinskou výslovností.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Jedličková vložený před 8 lety

Re: Výslovnost ae, oe – druhý pokus

pokud bych mohla pomoci „nápodobou“, tak namluvená stopa učebnic Lingua latína per sé illustráta uvádí jméno Aemilia jako „ajmília“, jedná se o učebnice s „italskou“ latinskou výslovností.

Re: Re: Výslovnost ae, oe – druhý pokus

Děkuji.

ikona neznámého pohlaví Kristián

Chcem sa vás opýtať Pani Jedličková, že či Vy nemáte nejakú pdf. knihu latinčiny kde je klúč k cvičeniam, pretože u nás na Slovensku zrejme žiadna kniha latinčiny s klučom k cvičeniam(iba knihy gramatiky sú) neexistuje, ak áno, že či by ste mi ju nemohli poslať na Kristian@1820gmail.com
dAKUJEM

Re:

Tak bohužel, žádnou učebnici v pdf s klíčem nemám. Vzhledem ke gramatické struktuře latiny se obvykle do učebnic klíče vůbec nedávají, protože pokud se podíváte na příslušnou „tabulku“ do učebnice, musíte si správnost řešení ověřit sám. Pokud ale můžu, procvičujte latinu s námi, každé cvičení i test vám ukáže správné řešení a vysvětlí chyby.

ikona neznámého pohlaví Michal

Přečetl jsi si i pe1r komente1řů pod veedim a to je fakt sedla např. Mnozed z ne1s si ani neuvědomujed že jsou chuded a bude hůř. Je1 bych jen dodal mnozed z ne1s si ani neuvědomujed jak stašně jsou bohated

výslovnost emptio spei ad.

ahoj, sice jsem si tady přečetl onen článek o lat. výslovnosti, ale i přesto jsem u některých výrazů na pochybách, tak snad mi někdo pomůže. Jaká je výslovnost těchto pojmů: 1)emptio rei bude to (empcío réj) nebo (empcío ré)a samotné slovíčko rei se bude vyslovovat (ré) nebo (réj)? Díky moc za odpověď

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Michal vložený před 7 lety

výslovnost emptio spei ad.

ahoj, sice jsem si tady přečetl onen článek o lat. výslovnosti, ale i přesto jsem u některých výrazů na pochybách, tak snad mi někdo pomůže. Jaká je výslovnost těchto pojmů: 1)emptio rei bude to (empcío réj) nebo (empcío ré)a samotné slovíčko rei se bude vyslovovat (ré) nebo (réj)? Díky moc za odpověď

Re: výslovnost emptio spei ad.

a krom toho, jestli by mi ještě někdo pomohl s těmito výrazy:
a) in diem addictio se bude vyslovovat (in diém adikció)?
b) pactum protimiseos (paktum procimiseós)?
c) pactum displicentia (paktum displisentia)?
d) pactum adiecta (paktum adiékta)?

předem moc díky za korekci!

Re: výslovnost emptio spei ad.

jedoduše empcijó rejí slovíčko REI se vyslovuje rejí

ikona neznámého pohlaví Jakub

Něco vám všem poradím, když se chcete učit latinsky, kupujte a půjčujte si učebnice. Na internetu se naučíte nanejvýš pár stovek slov, a když si budete chtít troufnout na latinsky psanou knihu, budete rádi, když porozumíte alespoň slovu na stránce! Mimochodem, vím o čem mluvím.

Přízvuk

Jako českého jazyka a literatury jsem si řekla, že bych z latiny měla umět alespoň základy – zapsala jsem si tedy latinu pro historiky, neb nás, ubohé bohemisty, povinně nutí akorát do polštiny a staroslověnštiny. Bohužel nám náš vyučující hned na začátku řekl, že s přízvukem nás obtěžovat nebude, jelikož stejně budeme potřebovat překládat do češtiny, nikoli mluvit, a vysvětlil nám pouze pravidla výslovnosti. Chci se tedy zeptat, zda plánujete článek i o přízvuku. Děkuji a přeji hezký den :-)

ikona neznámého pohlaví mig

žárovka

Sím, u druhé žárovky, která pojednává o nepoužívaném „o“, není dopsaná věta :idea:

Re: Přízvuk

hm, připíšu si to na seznam :-)

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za obsah příspěvků v diskuzním fóru.

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno